zachmurzenie umiarkowane
19°
19°
piątek
Reklama
Zbieraj grzyby…bezpiecznie
14 sierpnia 2023 r. | 11:22
0

Sezon na zbieranie grzybów w pełni. W pobliskich lasach można spotkać wielu grzybiarzy, którzy spędzają sporo czasu na łonie natury, wypełniając przy okazji swoje kosze. Jednak wybierając się na grzybobranie, nie wolno zapominać o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa.

Apelujemy o rozsądek, rozwagę i szczególną ostrożność, przypominając o zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:

  • przed wyprawą na grzyby należy przede wszystkim wyposażyć się w wiedzę na ich temat. Jeśli jesteś amatorem i dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z grzybobraniem, swoje pierwsze kroki w lesie stawiaj pod okiem osoby doświadczonej. Dobrą praktyką jest także zapoznanie się z atlasem grzybów lub korzystanie z aplikacji mobilnej, która pozwala zidentyfikować grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia;
  • zbieraj tylko te grzyby, co do których masz całkowitą pewność, że są jadalne. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj;
  • nie wolno także zbierać grzybów, które rosną na obszarach objętych ochroną takich, jak rezerwaty czy parki narodowe;
  • staraj się nie wybierać do lasu w pojedynkę. Poinformuj swoich bliskich dokąd się idziesz i podaj przybliżony czas powrotu;
  • zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możesz wykorzystać do wezwania pomocy i wskazania twojej lokalizacji;
  • wybieraj jasne ubrania i używaj elementów odblaskowych, ponieważ mogą one być pomocne podczas akcji poszukiwawczej;
  • nie oddalaj się od swojego pojazdu, stacji kolejowej lub przystanku, jeśli nie znasz dobrze terenu. Do lasu wybieraj się wczesnym rankiem, a nie po zmroku, gdy ryzyko zagubienia się jest o wiele większe;
  • jeśli do lasu jedziesz samochodem, pamiętaj o zaparkowaniu w miejscu dozwolonym i dokładnie zabezpiecz swój pojazd - zamknij drzwi, okna i nie zostawiaj w środku cennych przedmiotów, które mogą paść łupem złodzieja;
  • stosuj się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu. Nie zostawiaj w lesie śmieci i nie rozpalaj ogniska;
  • gdy zabłądzisz w lesie, nie zwlekaj z powiadomieniem Policji, staraj się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie. Jeśli sam odnajdziesz drogę do domu, niezwłocznie powiadom Policję, co oszczędzi czas i zaangażowanie wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach. /BGP/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *