zachmurzenie duże
15°
15°
środa
Reklama
fot. Jarosław Brzęczek / klobucka.pl
Wójt Gminy Miedźno nieprawomocnie skazany przez sąd w Częstochowie. Będzie odwołanie od wyroku!
13 maja 2022 r. | 13:34
17

W środę 11 maja Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał Wójta Gminy Miedźno Piotra D. z art. 212. kodeksu karnego. Sąd uznał Wójta za winnego tego, że w październiku 2019 roku w celu poniżenia Wioletty Skoczylas w opinii publicznej i narażenia jej na utratę zaufania potrzebnego do piastowania stanowiska dyrektora szkoły, rozgłaszając przeciwko niej publicznie nieprawdziwe zarzuty wyrażające się w stwierdzeniach, że zamiast wyremontować plac zabaw, pani dyrektor Skoczylas podjęła decyzję o przebudowie gabinetu dyrektora, na który wydała blisko 150 tys. złotych. Sąd wymierzył Piotrowi D. winnemu popełnienia czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa karę grzywny w liczbie 150 dziennych stawek na kwotę 30 zł (4 500 zł); zasądził od oskarżonego nawiązkę na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża w kwocie 2000 zł oraz na rzecz pokrzywdzonej Wioletty Skoczylas w kwocie 4 000 zł; orzekł o podaniu wyroku do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie jego treści na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie na okres 6 miesięcy; ponadto zasądził od oskarżonego na rzecz oskarżycielki prywatnej zwrot wydatków związanych z ustanowieniem pełnomocnika z wyboru w kwocie 1512 zł oraz 300 zł tytułem zwrotu zryczałtowanych wydatków postępowania; z ustawy o opłatach w sprawach karnych zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa opłatę w kwocie 400 zł i wydatki w kwocie 300 zł.

Wyrok jest nieprawomocny.

Co na to Wójt Gminy Miedźno? Jego stanowisko prezentuję poniżej.

Była dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnie złożyła do Sądu prywatny akt oskarżenia, gdyż poczuła się urażona trzema stwierdzeniami.

Zarzuciła mi rozpowszechnianie nieprawdziwych twierdzeń dotyczących powodów odwołania ze stanowiska dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnie, czyli przyjęcia i niezewidencjonowania w roku 2018 w księgach rachunkowych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miedźnie kwoty co najmniej 1,2 tys. zł jako wynagrodzenia za nocleg pielgrzymów w budynku ZSP oraz drugi - dotyczący podpisania przez Panią Wiolettę Skoczylas protokołu uruchomienia kotła instalacji centralnego ogrzewania w trakcie realizacji termomodernizacji budynku ZSP w Miedźnie, co uczyniła bez upoważnienia, a które to samowolne działanie mogło skutkować negatywnie dla interesów Gminy Miedźno. Trzeci z zarzutów odnosił się do wypowiedzi w kwestii celowości i wysokości wydatków na remont gabinetu w ZSP w Miedźnie.

W wyniku przeprowadzonego postępowania dowodowego Sąd, dążąc do ustalenia prawdy materialnej, oddalił dwa pierwsze i najważniejsze zarzuty, eliminując je z opisu czynu, wskazując w ustnych motywach, że jest to równoznaczne z uniewinnieniem. W tym zakresie wyrok przyjmuję z satysfakcją. Sąd nie uznał w konsekwencji, iż twierdzenia będące powodem odwołania Pani Wioletty Skoczylas z funkcji dyrektora ZSP w Miedźnie były nieprawdziwe. Uwzględnił natomiast trzeci tzw. zarzut – który dodajmy nie był powodem odwołania Pani Skoczylas - w którym poczuła się pomówiona stwierdzeniem o wydatkowaniu kwoty niemal 150 tys. zł na remont, w tym również na remont gabinetu dyrektorskiego, zamiast przeznaczyć środki na remont placu zabaw przy ZSP w Miedźnie, co, w moim odczuciu, było inwestycją pożądaną i oczekiwaną przez rodziców uczniów, zapewniającą tym samym bezpieczeństwo dzieci korzystających z urządzeń zabawowych.

Pragnę nadmienić, że takie stwierdzenie padło z moich ust 2 października 2019 roku podczas spotkania z rodzicami uczniów ZSP w Miedźnie. Remont gabinetów i sekretariatu w istocie miał miejsce. Co więcej, był najdroższą pozycją w budżecie, kosztował ponad 70 tys. zł. W ferworze emocjonalnej i burzliwej dyskusji czasami trudno o matematyczną dokładność, a takiej, jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku, domaga się Sąd od osoby piastującej funkcję publiczną. Moja luźna wypowiedź, w moim mniemaniu, nie była nieprawdziwa, a jedynie nieprecyzyjna i niezupełna, co też często się zdarza w sytuacji bezpośrednich, dynamicznych spotkań, nie spełniała też znamion występku. Takie stwierdzenia podlegają sprostowaniu, a nie powinny być podstawą ferowania wyroków karnych.

W związku z powyższym nie mogę uznać rozstrzygnięcia za sprawiedliwe w tym zakresie i od wyroku Sądu pierwszej instancji będę składał apelację po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Z poważaniem
Piotr Derejczyk
Wójt Gminy Miedźno

PAWEŁ GĄSIORSKI17 odpowiedzi na “Wójt Gminy Miedźno nieprawomocnie skazany przez sąd w Częstochowie. Będzie odwołanie od wyroku!”

 1. Olek pisze:

  Ten wyrok trochę za niski

  19
  3
  • Stanczyk pisze:

   70 tys. z publicznych środków Skoczylasowa wydała na gabinet szkolny… Skandal, złodziejka, oszustka, naciągaczka, obłudna hohsztaplerka!

   Uczciwy Derejczyk wydał z publicznych środków konieczne pieniądze, by dokształcić siebie i swoją… sekretarz. Uczciwie wydał też kasę na dojazdy do szkół gdzie oboje się uczyli i na hotele, bo przecież pod namiotem spać nie wypada. Całkiem uczciwie wydaje teraz kasę na byłą już sekretarz, kolejne studia, jak też remont obiektu, w którym Agnieszka Związek mieszka.

   Więc odczepcie się od czystego jak Marian Banaś wójta i dajcie mu szansę zażywać życia, a Skoczylasowa cóż – może by się za uczciwą robotę wzięła zamiast dzieci uczyć…

   Już zupełnie poważnie powinna na wójta startować – będzie miała okazję sprawdzić uczciwość, rzetelność i profesjonalizm obecnego wójta, a jakby co audyt przeprowadzić i kogoś wsadzić.

 2. mieszkaniec pisze:

  Co z tego że wyrok dla niego jak i tak będzie płacił gminnymi pieniędzmi

  14
  4
  • Obywatel RP pisze:

   Przecież nic gmina za to nie płaci tylko derejczyk jest skazany a nie wójt. Jak się nie wie to nie ma co pisać. Gmina do tej sprawy nic nie ma

   6
   5
   • mieszkaniec pisze:

    Przekonasz sie że nie zapłaci ze swoich. Nawet za jego studia gmina musiała płacić ciężkie pieniądze

    10
    3
    • Obywatel RP pisze:

     Nie rozumiesz najwidoczniej że płaci osoba fizyczna a nie urzędnik w sytuacji skazania jak tutaj, więc niczego nie zobaczę. Studia urzędnicy pokrywają z gminnej kasy bo prawo na to przyzwala i to wykorzystują.

     3
     5
 3. Polak pisze:

  NASZ Pan i władca zapomnial dodać że niestety Sad RzP uznał go winnym w każdej sprawie wytoczonej przez Pania Wioletta Skoczylas.No ale trzeba to wybaczyć bo przecież w ferworze emocjonalnych wydarzeń łatwo o matematyczna dokładność:)

  18
  3
 4. Obywatel RP pisze:

  Po pierwsze to jest z oskarżenia prywatnego, bo przecież Pani Dyrektor była oskarżycielką prywatną i oskarżyła Derejczyka.
  Po drugie sąd SKAZAŁ DEREJCZYKA, a nie wójta gminy Miedźno to znaczy że Z WŁASNEJ KIESZENI ZA POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA PŁACI DEREJCZYK, A NIE WÓJT Z GMINNEJ KASY.
  GMINA Z TĄ SPRAWĄ NIC NIE MA WSPÓLNEGO WIĘC NIE GADAJCIE ZE GMINA ZA COŚ TU PŁACI JAK NIE WIECIE.

  I co z tego że będzie apelacja tak pan to wykrzyknikuje w artykule?? Czy kiedyś jakiś skazany nie odwołał się od swojego wyroku bo chyba oczywiste że zawsze apelację składa.

  Wyrok jaki by nie był jest SKAZUJĄCY ZA POPELNIENIE PRZESTEPSTWA. Nie ma tu co gadać że to było do sprostowania jak do końca oczerniał Panią Skoczylas i mówił że sąd będzie to oceniał.. no to ocenił 😉

  14
  2
 5. Grześ pisze:

  Te wyjaśnienia są potwierdzeniem że jest niereformowalny.. Wcześniej się mylił wojewoda że ten bezprawnie odwołał dyrektorke potem mylił się wojewódzki sąd administracyjny potem mylił się naczelny sąd administracyjny po tym był jeszcze przystanek w sądzie pracy tez wyrok niesprawiedliwy no i teraz karny też sąd karny się pomylił i nie tego piotra d. SKAZAŁ 😂

  19
  2
 6. Piotrek pisze:

  Przecież wojewoda i sąd Wojewódzki administracyjny i naczelny sąd administracyjny orzekli że bezprawnie odwołał Dyrektorke i dostała za to wyrównanie pensji przez sąd pracy to jak możesz gościu,, wyjaśniać” że karny sąd uniewinnił cię za zarzut przyjęcia kasy od pielgrzymow kiedy wtedy dyrektorki nie było w Polsce.. to tylko pokazuje jak zerowo ogarniasz sprawe..

  18
  2
 7. Bozena pisze:

  Derejczuk jesteś przegrany grasz na zwłokę. Karma zawsze wraca.

  15
  3
  • Polak pisze:

   Dokładnie jest tak jak mówisz!ja na Jego miejscu bym się już bardziej nie ośmieszała
   wciskając kit mieszkańcom wsi że wszyscy się mylą na czele z Sadem a On jest niewinny!skrzywdził człowieka,poniżył,niesłusznie oskarżył,drwił wręcz trzymając rękę w kieszeni głaskając się po jajach….WSYD,HANBA dla całej wsi i mieszkańców tej gminy…a taczek dużo na wsi i gnoju tylko odważnych brak!Dobrze ze Dyrektorka pokazała mu gdzie jego miejsce czyli wiszenie na komendzie przez pół roku jako Skazany:)

   20
   2
 8. mieszkaniec pisze:

  Tłumaczenie pana Piotra D. jest żenujące. Oczerniał człowieka na spotkaniach z rodzicami, sesji rady gminy itd. i mówi że ferworze emocjonalnej i burzliwej dyskusji nie doprecyzował. A kolejne tłumaczenia co do wysokości środków finansowych na remont gabinetu zmów są sformułowane w sposób zaciemniający rzeczywistość. Miałem przyjemność być w gabinecie dyrektora szkoły w Miedźnie – cudów to tam nie ma.

  Remont gabinetów i sekretariatu w istocie miał miejsce. Co więcej, był najdroższą pozycją w budżecie, kosztował ponad 70 tys. zł.

  Dla zaciemnienia obrazu sytuacji kwota jest podana razem z sekretariatem – znów nie doprecyzowana.

  12
  2
  • Piotrek pisze:

   widać że daleko mu do honoru skoro dalej próbuje przegadać tym razem sąd karny.. myślał że będzie kłamać bez konsekwencji z uśmieszkiem i łapami w kieszeni .. no to karta karna już czysta nie będzie

   15
   3
 9. Mirek Zet pisze:

  I co jo tera powim chłopom w robocie jak bedom pytali co tam się odwala w ty gminie. I co jo powim…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *