zachmurzenie duże
15°
15°
wtorek
Reklama
UG Miedźno
Pułkownik Zbigniew Zieliński Honorowym Obywatelem Gminy Miedźno
07 września 2022 r. | 13:35
0

Pułkownikowi Zbigniewowi Zielińskiemu, decyzją Rady Gminy Miedźno, przyznano tytuł Honorowego Obywatela Gminy Miedźno. Oficjalne wręczenie tego wyróżnienia odbyło się 1 września 2022 roku w Mokrej.

płk. Zbigniew Zieliński urodził się 13 lutego 1929 roku w Tadzinie. Pochodzi z rodziny o wielkich tradycjach patriotycznych. Jest pułkownikiem Wojska Polskiego. Związany z harcerstwem, należał do 13. Drużyny im. Zawiszy Czarnego. Początek II wojny światowej zastał go wraz z rodziną w Kłobucku, gdzie jego ojciec kierował znajdującą się w zagórzańskim zamku Szkołą Leśną. Poprzez to był bezpośrednim świadkiem Bitwy pod Mokrą i towarzyszących jej wydarzeń. Pomimo młodego wieku, w trakcie okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność konspiracyjną. Walczył w 74. Pułku Piechoty AK „Chrobry”. Nosił pseudonim „Sęk”. W jego składzie wziął udział w akcji „Burza”. Walkę swą kontynuował podczas powojennej okupacji sowieckiej w Konspiracyjnym Wojsku Polskim generała Stanisława „Warszyca” Sojczyńskiego.

Po II wojnie światowej ukończył wyższe studia ekonomiczne i politechniczne, ze specjalizacją planowania przestrzennego miast i regionów. W okresie PRL-u współorganizował nielegalne duszpasterstwo kombatantów organizacji niepodległościowych, działające przy Kurii Metropolitalnej w Warszawie. W swojej działalności społecznej starał się upamiętniać dziedzictwo Polskiego Państwa Podziemnego oraz Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych działających w Polsce w latach 40-tych i 50-tych XX wieku.

Działalność ta zaowocowała ponad trzydziestoma pomnikami i tablicami zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Do najważniejszych z nich należą pierwszy pomnik dowódców Armii Krajowej - Stefana „Grota” Roweckiego i Leopolda „Nedźwiadka” Okulickiego - który powstał w latach osiemdziesiątych XX wieku we Włoszczowej oraz pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie, znajdujący się przy ulicy Wiejskiej. Zwieńczeniem jego społecznej działalności w ruchu kombatanckim był współudział w założeniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz współautorstwo nowej, przyjętej przez Sejm RP w 1991 roku ustawy o kombatantach. Na podstawie jej przepisów utworzył i jako pierwszy kierował pracami Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. /UG/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *