zachmurzenie umiarkowane
19°
19°
piątek
Reklama
Opłaty za noclegi i studia dla wójta i sekretarz gminy z naruszeniem prawa!
21 lutego 2024 r. | 07:36
21

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach podważyła wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez Wójta Piotra Derejczyka i byłą sekretarz Agnieszkę Związek.

W latach 2019 - 2020 płatności za noclegi/zakwaterowanie w hotelach, ponoszone w związku z realizacją umów na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i udział w studiach podyplomowych przez p. Piotra Derejczyka – Wójta Gminy Miedźno i p. Agnieszkę Związek – ówczesnego Sekretarza Gminy Miedźno, opłacano służbowymi kartami płatniczymi, pomimo że w ww. umowach przewidziano zwrot poniesionych kosztów. Naruszono tym postanowienia umów z dnia 24 września 2019 r., 16 października 2019 r. i 28 września 2020 r., w związku z art. 1034 w związku z art. 1033 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 z późn. zm.).

W umowie zawartej z p. Piotrem Derejczykiem – Wójtem Gminy Miedźno z dnia 24 września 2019 r. przewidziano zwrot m.in. kosztów za noclegi. W § 2 pkt 2 umowy zapisano, że podstawą rozliczenia kosztów będą przedłożone przez pracownika faktury i rachunki. Umowę ze strony Gminy podpisała p. Agnieszka Związek – ówczesny Sekretarz Gminy.

W umowach z dnia 16 października 2019 r. i 28 września 2020 r. zawartych przez p. Piotra Derejczyka – Wójta Gminy Miedźno z p. Agnieszką Związek – byłym Sekretarzem Gminy Miedźno, przewidziano zwrotu m.in. kosztów za noclegi.

W 2019 r. opłacono służbowymi kartami płatniczymi wydatki za zakwaterowanie w hotelach w związku z uczestnictwem w studiach podyplomowych na podstawie siedmiu faktur w łącznej kwocie 5.088,00 zł, a w 2020 r. na podstawie ośmiu faktur w łącznej kwocie 6.859,00 zł.

Wstępnej kontroli dokumentów księgowych dokonywał Główny Księgowy Urzędu i Skarbnik Gminy. Wydatki do wypłaty były zatwierdzane przez p. Piotra Derejczyka – Wójta Gminy i przez p. Agnieszkę Związek – ówczesnego Sekretarza Gminy.

W latach 2019 - 2020 nie ustalono zasad używania służbowych kart płatniczych przy dokonywaniu wydatków z budżetu Gminy Miedźno.

Z wyjaśnień pracowników wynikało, że zawsze przed podpisaniem umowy sprawdzane jest zabezpieczenie środków w planie finansowym. W momencie zawierania ww. umów były zabezpieczone środki w planie finansowym na ich realizację.

Powyższe umowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych z dnia 24 września 2019 r. i z dnia 16 października 2019 r. nie zostały kontrasygnowane przez p. Andrzeja Klucznego – byłego Skarbnika Gminy ani przez Głównego Księgowego, a umowa z dnia 28 września 2020 r. przez p. Grażynę Borycką – Skarbnika Gminy, której powierzono także obowiązki Głównego Księgowego, czym naruszono art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r., poz. 506 z późn. zm.).

Wniosek nr 6
Dokonywać płatności za noclegi/zakwaterowanie w hotelach w związku z realizacją umów z pracownikami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i udział w studiach, zgodnie z zapisami tych umów, mając na uwadze art. 1034 w związku z art. 1033 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) oraz zapewnić kontrasygnatę wszystkich czynności prawnych związanych z powstaniem zobowiązań pieniężnych Gminy przez Skarbnika Gminy lub osobę przez niego upoważnioną, stosownie do art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r., poz. 40), mając na uwadze art. 68 i art. 69 ust. 1 pkt 3 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r., poz. 1270 z późn. zm.).

PAWEŁ GĄSIORSKI21 odpowiedzi na “Opłaty za noclegi i studia dla wójta i sekretarz gminy z naruszeniem prawa!”

 1. As pisze:

  11 tysięcy za noclegi a jak idziesz do gminy poprosić o cokolwiek to można usłyszec tylko jedno: nie ma pieniędzy. Na własne potrzeby jednak jest. Pan Wójt pisze petycję do Pana Kiepury, żeby zmienić podstawę programową bo chcą usunąć informację o bitwie pod Mokrą. Tymczasem co on robił jak przyjechali ludzie, którzy chcieli zrobić rekonstrukcję tejże bitwy. Pogniewał się na nich (u niego to takie normalne), wręcz zakazał im robienia inscenizacji. Są na to świadkowie. Dość hipokryzji tego człowieka, ignoranta, narcyza i zadufanego w sobie urzędasa. Panie Wójcie, jeszcze los Panu wynagrodzi ta “kulturę osobistą”, oj wynagrodzi. Druhowie strażacy jednak idą za swoim góru dalej, mury przy remizie pną się czyli kampania wyborcza wójta wśród “swoich” nabiera tempa. Chciałbym się jeszcze tylko dowiedzieć za czyje wybudowano płot przed remizą kilka lat temu. Strażacy pewnie powiedzą, że to ich środki a mnie się wydaje, że chyba gmina zasponsorowała…
  Mam nadzieję, że 7 kwietnia skończy się samowola w tej gminie i pewne osoby znikną z lokalnej polityki. Wybierajmy w końcu rozsądnie. Pozbądźmy się ignorantów i jąkałów, wybierzmy ludzi, którzy mają trochę oleju w głowie i chęć zrobienia czegoś dobrego. Obecny włodarz, chociaż “skumany” z PiSem nic wielkiego dla gminy, prócz latarni, kilku chodników i drogi nie zrobił, ale za to naobiecywał wiele.

  32
  2
  • Grzesiu 77 pisze:

   koniec tej patologii grubego i jego kochanki

   23
   1
  • Tomasz pisze:

   był inny sołtys to było wszystko a ten obecny z mokrej tylko kombinuje i się kłuci

   • M.S pisze:

    Skoro Solys taki niedobry i się kłóci to proponuję zamienić się rolami,to jest jedyny Sołtys który się odzywa na sesjach,proszę przestudiwac nagrania ,reszta milczy jak zaklęta-albo się boją albo zapomnieli do czego język służy

    11
    1
 2. Tomasz pisze:

  dobrze że jest taka opcja dokuczenia może obecna kandydatka na wójta skorzysta aby się douczyć tego i owego bo jak narazie jest marionetką manipulowana przez pewne osoby

  2
  27
  • Mieszkaniec pisze:

   Nie zapominajmy z jakiego ugrupowania wywodzi się Pani Stobiecka

   1
   18
  • mieszkaniec pisze:

   Marionetkami to są osoby które które przyklaskują temu co się dzieje w gminie.
   NP. Pan przewodniczący rady -wszystkie sesje rady gminy sterowane
   A ostatnia sesja to jakiś skandal.

   Zdecydowana większość sesji to sesje nadzwyczajne.
   Gdzie tak jeszcze jest??? tylko w folwarku Miedźno
   Sesje organizowane w taki sposób żeby czasem nie było za dużo czasu na przygotowanie się radnych do sesji.
   A na sesja wójt gdzie – oczywiście nieobecny, bo jakoś zawsze wypadają mu ważniejsze sprawy.

   Sposób prowadzenia sesji wykluczył jakąkolwiek dyskusję.
   Bo każdy który chce zabrać głoś jest uważany za wroga władzy.
   Najlepsi radni to tacy którzy się nie odzywają.

   23
  • M.S pisze:

   Jest szansa na zmianę Wójta aby było lepiej ,aby w końcu Wójt był dla ludzi,aby Urząd Gminy nie był zamknięty dla mieszkańców w czwartek,aby każdy mieszkaniec,petent był z należytą kulturą obsłużony w urzędzie a co widzę ciągle coś nie pasuje !
   ludziska skoro jest osobą która jawnie postawiła się Wójtowi chce zmian i nie boi się jak cała reszta społeczności,to dlaczego jej nie dać szansy
   Tylko narzekać potraficie

   18
   2
   • Tomasz pisze:

    to chyba cały urząd trzeba wymienić bo wójt nie stoi w każdym pokoju u nie nakazuje że mają być nie mili tacy są i chyba wywalić trzeba wszystkich

    2
    9
 3. Mieszkaniec pisze:

  To może czas najwyższy na zawiadomienie prokuratury o tym co się dzieje

  17
 4. Mieszkaniec pisze:

  Mam nadzieję, że mieszkańcy gminy pokażą wiosną Panu wójtowi gdzie jego miejsce 😉

  29
  1
 5. mieszkaniec pisze:

  Wynika z tego że płacono dwa razy za tę sama usługę.
  około 12 tyś zł z publicznej kasy za noclegi robi wrażenie

  ale 100 000 zł na doszkalanie – chyba większe

  Ile jest osób w gminie które mogą sobie pozwolić na takie koszty doszkalania?
  100000zł
  Zaznaczmy że w podobnym okresie czasu w pozostałych gminach powiatu cała reszta gmin razem wziętych nie miała takich kosztów.
  Na drugim miejscu o ile dobrze pamiętam była Wręczyca z kwotą 3000 zł na cała gminę.mie

  19
 6. Mieszkaniec pisze:

  Ta Sesja z 14 lutego to jest skandalz którego nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. W normalnych warunkach odpowiedzialni a może odpowiedzialny za organizację tej Sesji powinien być oddany do dyspozycji prokuratora

  22
 7. Mała Mi pisze:

  Ciekawe czego jeszcze się dowiemy 🫣
  Cyrk już nie musi przyjeżdżać do Miedźna bo mamy ,,własnych klaunów,,😅🤭

  21
 8. Mieszkaniec pisze:

  Widać że na stanowisku Wójta nie może być osoba zupełnie niezależna bo jak wiadomo do Pani Eweliny już przytulili się panowie z PSL-u

  2
  10
  • Mieszkaniec pisze:

   Pani Stobiecka niedawno klepała się po pleckach z obecnym wójtem bo razem tworzyli “Dobro Wspólne”

   2
   12
  • mieszkaniec pisze:

   Czy Pani Ewelina startuje z jakiejkolwiek partii??
   To że rozmawia z władzami starostwa na temat współpracy to chyba dobrze o niej świadczy.

   Ile razy Pan Przewodniczący rady gminy zaprosił na sesje władze powiatu pomimo ciągłych miedzy innymi próśb Pani Eweliny. Wydaje mi się że zero.

   Pan wójt jest zdziwiony ze nie ma inwestycji powiatowych w gminie. No bo jak się poobrażało na wszystkich w powiecie, to czemu się dziwić.

   12
 9. mieszkaniec pisze:

  Kiedyś pisano o FOLWARKU MIEDZIŃSKIM.
  nic się nie zmieniło.

  7 kwietnia będziemy świętować powrót normalności.

  Ja kto pisano w mediach: dla “ukochanej ” urzędniczki wyremontowano mieszkanie 86m2 za 800zł na miesiąc

  ogrzewanie w cenie, i co jeszcze jest w cenie???

  18
 10. mieszkaniec pisze:

  a niby co takiego było?
  organizatorem jest wójt a nie sołtys

  Poprzedni sołtys to cieszył się ze nie ma funduszu sołeckiego, bo ma mniej roboty.
  A jak fundusz był to nie wiedzieli na co wydać.

 11. M.S pisze:

  Skoro Solys taki niedobry i się kłóci to proponuję zamienić się rolami,to jest jedyny Sołtys który się odzywa na sesjach,proszę przestudiwac nagrania ,reszta milczy jak zaklęta-albo się boją albo zapomnieli do czego język służy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *