zachmurzenie duże
15°
15°
wtorek
Reklama
KGW Miedźno na dożynkach powiatowych
01 września 2021 r. | 13:30
0

Panie z KGW Miedźno brały udział w dożynkach powiatowo-gminnych, które odbyły się w Dankowie w gminie Lipie.

Poniżej znajduje się oficjalna relacja Starostwa Powiatowego w Kłobucku.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego spod Urzędu Gminy Lipie na wały przy Sanktuarium Matki Boskiej Dankowskiej, gdzie odprawiona została Msza święta dziękczynna koncelebrowana przez proboszcza ks. kan. Henryka Duszę oraz ks. Sławomira Masłowskiego i duszpasterza rolników diecezji częstochowskiej ks. Eugeniusza Sikorskiego.

Po mszy św. ceremonię dożynkową rozpoczęli gospodarze dożynek Starosta Kłobucki Pan Henryk Kiepura, Wójt Gminy Lipie Pani Bożena Wieloch oraz Przewodnicząca Rady Powiatowej Kół Gospodyń Wiejskich Pani Janina Koślik. Na Dożynki Powiatowo - Gminne przybyli m.in. burmistrzowie i wójtowie, Radni Rady Powiatu Kłobuckiego z Przewodniczącym Zbigniewem Pilśniakiem na czele oraz Członkowie Zarządu Powiatu Kłobuckiego. W Dożynkach uczestniczyli także Przewodniczący i Radni Rady Gminy Lipie, prezesi, kierownicy, dyrektorzy i pracownicy organizacji i związków rolniczych, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatów i gmin, sponsorzy – właściciele, udziałowcy i prezesi przedsiębiorstw, a także przedstawiciele mediów.

Podczas uroczystości prezentowane były wieńce dożynkowe, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich poszczególnych gmin. Na tegoroczne święto plonów wieńce dożynkowe przygotowały:

KGW Miedźno reprezentujące Gminę Miedźno
KGW Opatów reprezentujące Gminę Opatów
KGW Dankowice reprezentujące Gminę Krzepice
KGW Szarlejka reprezentujące Gminę Wręczyca Wielka
KGW Zagórzanki reprezentujące Gminę Kłobuck
KGW Rębielice Królewskie reprezentujące Gminę Popów
KGW Wapiennik reprezentujące Gminę Lipie
KGW Kuźnica Stara reprezentujące Gminę Przystajń
KGW Panki reprezentujące Gminę Panki

Podczas tegorocznych dożynek Powiatowo-Gminnych odbywały się także dożynki parafialne. Sołectwa i koła gospodyń wiejskich z terenu Gminy Lipie przygotowały z tej okazji swoje wieńce dożynkowe i były to:

Sołectwo Rębielice Szlacheckie
Sołectwo Szyszków
KGW Natolin
KGW Zbrojewsko
KGW Danków
KGW Albertów
KGW Lipie
Koła, które przygotowały wieńce dożynkowe zostały uhonorowane nagrodami finansowymi oraz pamiątkowymi tabliczkami.

Kolejnym elementem uroczystości było przekazanie chleba przez Starostów Dożynek: Państwa Małgorzatę i Zbigniewa Marczak na ręce Gospodarzy Dożynek.

Jak co roku święto plonów jest doskonałą okazją do uhonorowania medalami „Zasłużony dla Rolnictwa”, przyznawanymi na wniosek Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W tym roku otrzymali je: Pan Leszek Balcerzak, Pan Robert Bernaś i Pan Grzegorz Czupryna.

Za wzorowe prowadzone gospodarstwo rolnego statuetką uhonorowani zostali: Pan Szymon Tomziński, Pan Tomasz Jeziorski i Pan Marek Walaszczyk.

Za wzorowe prowadzenie przetwórstwa rolno - spożywczego nagrodzeni zostali: Firma JAMAR, Firma ZGODA i Pani Mariola Chyra prowadząca Piekarnię w miejscowości Borowe.

Za wzorowe prowadzenie przedsiębiorstwa wyróżnieni zostali: Firma PRAMPOL, Firma SÜDPACK, Firma Odlewnictwo, Export - Import – właściciel Wiesław Kulej, Firma KARWALA, Firma KIEPUREX, Firma DREWBET oraz Firma ALTANY Paweł Chrzan.

Za działalność na rzecz społeczności wiejskiej wyróżnieni zostali: Pani Iwona Głąb, Pani Anna Szyszka, Pani Kinga Bernaś, Pan Henryk Brzezicha, Pan Wiesław Ściebura i Pan Ryszard Kotas.

Także, podczas części oficjalnej wręczone zostały nagrody za udział w Wojewódzkich Zawodach Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn w Raciborzu, które odbyły się 19 czerwca 2021 roku. W zawodach brały udział dwie drużyny reprezentujące Powiat Kłobucki – ze Złochowic oraz z Grodziska. Nagrody otrzymali:

OSP Grodzisko:
Opiekunowie i szkoleniowcy: Pan Henryk Frączek, Pan Sebastian Robak, Pan Grzegorz Adamik i Pani Marta Kotyl
Zawodnicy: Magdalena Kotyl, Zuzanna Wiśniewska, Aleksandra Knyżewska, Izabela Załoga, Wiktoria Załoga, Jessica Jarząbek, Angelika Jarząbek, Alicja Biernacka, Wiktoria Pietruszewska i Dominika Czapnik
OSP Złochowice:
Opiekunowie i szkoleniowcy: Pan Michał Maj i Pani Magdalena Kozak.
Zawodnicy: Patryk Kałmuk, Bartosz Kiepura, Jakub Płuska, Jakub Ceglarz, Martyna Cendal, Paulina Młyńczyk, Julia Łyźniak, Radosław Bogacz, Klaudia Kurzacz, Dawid Kozak i Mateusz Rzepka.
Podsumowaniem tej części dożynek było odegranie Roty przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą GOK w Lipiu pod batutą kapelmistrza Łukasza Kędziory.

W części artystycznej tegorocznych dożynek licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć i posłuchać występów zespołów śpiewaczych: Czeremcha, któremu towarzyszyła grupa dzieci uczęszczająca na zajęcia Rytmiki do Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu prowadzonych przez Patrycję Kik, Lawenda, Koniczynki, Zagórzanki i Wręczynki Plus. Przed publicznością wystąpił również Zespół wokalny „Wariacja” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lipiu. Listy gratulacyjne do uczestników dożynek skierowali: Władysław Kosiniak-Kamysz - Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe, Robert Magdziarz - Wicewojewoda Śląski oraz Stanisław Gmitruk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji, radny Sejmiku.

Gwiazdami wieczoru byli Pani Krystyna Giżowska, która zaprezentowała swoje hity takie jak: "Złote obrączki", "Nie było ciebie tyle lat", "Przeżyłam z tobą tyle lat", "W drodze do Fontainebleau", "Blue box", "Koncert na światło i cień", "Samotność czeka na peronie" i wiele innych oraz Śpiewająca Rodzina Kaczmarków.

Zgromadzeni mogli także podziwiać występ sekcji tanecznej - par sportowych tańca towarzyskiego, uczęszczających do Gminnego Ośrodka Kultury w Lipiu ćwiczących pod okiem instruktora Szymona Ziętala.

Dożynki zakończył widowiskowy pokaz laserów.

Podczas trwania dożynek można było zaszczepić się przeciw covid-19, szczepionkami Pfizer’a i Johnson&Johnson w namiocie ustawionym zaraz przy wejściu na plac uroczystości, obsługiwanym przez pracowników Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku. Odwiedzać można było także namioty: Starostwa Powiatowego w Kłobucku, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Lokalnej Grupy Działania Zielony Wierzchołek Śląska, Związku Młodzieży Wiejskiej i Green School. Specjalnie dla uczestników imprezy uruchomione zostało mobilne biuro spisowe – chętni zapraszani byli do sali klubowej w remizie OSP Danków. Szczególne atrakcje zapewniło Koło Łowieckie „Węglarz” z Kamińska, gdzie można było podziwiać wystawę trofeów, a także bezpłatnie częstować się bigosem, żurkiem, chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Podczas dożynek Koło częstowało zebranych także pieczonym dzikiem.

Dodatkowymi atrakcjami dożynek były bezpłatne dmuchańce, kącik dla dzieci, animacje, malowanie twarzy i wiele innych. /Starostwo Powiatowe w Kłobucku/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *