zachmurzenie umiarkowane
19°
19°
piątek
Reklama
Tomasz Żaki / UMWS
Będzie wielki remont DW491 przez gminę Miedźno aż do Częstochowy
14 czerwca 2024 r. | 12:46
1

350 mln zł ma kosztować przebudowa DW 491 od granicy Częstochowy do granicy województwa śląskiego. Dzisiaj podpisano umowę na wykonanie tej ważnej dla subregionu północnego inwestycji
- To niezwykle ważna realizacja, nie tylko z perspektywy subregionu północnego, ale całego województwa. Modernizujemy i poprawiamy jakość infrastruktury drogowej w całym regionie; to krok w stronę lepszego komfortu jazdy, rozwoju gospodarczego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stawiamy na nowe technologie i trwałość – komentuje marszałek Wojciech Saługa.

Inwestycja zlokalizowana jest w powiecie kłobuckim, gdzie DW 491 posiada jedną jezdnię o dwóch pasach ruchu. Zadanie zostanie zrealizowane w dwóch częściach – od granicy województwa do miejscowości Łobodno (długość odcinka 17 km) i od miejscowości Łobodno do granicy Częstochowy (długość odcinka 11 km). Wartość robót budowlanych to w przypadku pierwszej części – 204,4 mln zł, a drugiej – 146 mln zł. Łącznie to 350,4 mln zł.

- W pewnym sensie to historyczny dla subregionu północnego moment, bo sprawa gruntownej modernizacji tej drogi sięga 2015 roku, gdy powstał jej projekt przebudowy. W sierpniu ubiegłego roku, radni Sejmiku wpisali inwestycję do Wieloletniej Prognozy Finansowej, a dziś już mamy konkret w postaci umowy na prace drogowe – podkreślił podczas wtorkowej konferencji wicemarszałek Grzegorz Boski.

W wyniku rozstrzygnięcia przetargu dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty firmy Drog-Bud z Częstochowy.

Realizacja inwestycji obejmuje przebudowę: drogi klasy technicznej G (główna), skrzyżowań drogi z istniejącą siecią drogową, budowę elementów bezpieczeństwa ruchu jak: chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, oznakowanie, wyposażenia drogi (odwodnienie, drenaż, oświetlenie), kanału technologicznego, 6 obiektów mostowych, w tym wiaduktu nad linią kolejową, przejazdów gospodarczych, przepustów, urządzeń ochrony środowiska, kolidującej infrastruktury technicznej.

- Zakres prac jest szeroki, ale to jednocześnie obrazuje, jak ważna jest to inwestycja. Zabiegaliśmy też o to, aby była to droga kwalifikowana jako regionalna – dodaje wicemarszałek województwa Bartłomiej Sabat.

W wyniku przebudowy DW 491 parametry techniczne drogi zostaną dostosowane do prognozowanego ruchu, poprawi się bezpieczeństwo użytkowników ruchu poprzez budowę wyodrębnionych ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, montaż elementów bezpieczeństwa, przebudowę skrzyżowań i poprawę odwodnienia drogi.

Warto przypomnieć, że wszystkie przebudowywane i budowane drogi wojewódzkie w regionie są dostosowane do maksymalnego nacisku osi 11,5 tony. Konstrukcja przebudowywanej DW 491 została zaprojektowana z uwzględnieniem najnowszych dostępnych technologii. Wszystkie warstwy bitumiczne zostaną wykonane z asfaltów wysokomodyfikowanych.

Przewidywana trwałość dróg przebudowywanych i budowanych przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach wynosi aż 50 lat. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie konieczności ich gruntownej przebudowy. /Śląskie/Jedna odpowiedź do “Będzie wielki remont DW491 przez gminę Miedźno aż do Częstochowy”

  1. mieszkaniec pisze:

    A w tym czasie drogę od Stacji Miedźno do Kłobucka przez Mokrą trzeba będzie zaorać.
    Cały ruch z tej drogi pójdzie przez Mokrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *