zachmurzenie duże
15°
15°
wtorek
Reklama
Zamiast mandatu karnego – pierwsza pomoc w Mokrej
28 kwietnia 2023 r. | 11:50
0

Policjanci ruchu drogowego prowadzą wiele działań, których nadrzędnym celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych. Jedną z takich profilaktycznych akcji, przeprowadzili w Mokrej kłobuccy mundurowi wspólnie z ratownikami medycznymi. Sprawcy wykroczenia – niewielkiego przekroczenia dopuszczalnej prędkości, chcąc uniknąć mandatu karnego, musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy na fantomie.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, wynikających z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza znacząco szanse na jego przeżycie. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Kłobucka drogówka oraz dzielnicowi, wspólnie z ZRM w Kłobucku, przeprowadzili w Mokrej nietypowe działania pod nazwą „Prędkość”. Sprawcy wykroczenia – niewielkiego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, chcąc uniknąć mandatu karnego, musieli wykazać się umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy - resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie. Wszystko to pod czujnym okiem ratownika medycznego Wojciecha Tałajczyka oraz kwalifikowanego ratownika medycznego asp. Bartłomieja Macherzyńskiego. Niestety żaden z zatrzymanych przez patrol ruchu drogowego kierowców nie potrafił wykonać tej czynności prawidłowo. Poinstruowani przez ratowników, docenili trud ich pracy i zdali sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą brawurowa jazda. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno wśród mieszkańców powiatu kłobuckiego, jak i samych skontrolowanych kierujących. Kłobuccy policjanci nie wykluczają kolejnych takich działań. /KPP w Kłobucku/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *